MBRF745-E3/45
Categories Single Diodes
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 45 V
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 840 mV @ 15 A
Package: Tube
Series: -
Capacitance @ Vr, F: -
Supplier Device Package: ITO-220AC
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Technology: Schottky
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°C
Package / Case: TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45 V
Current - Average Rectified (Io): 7.5A
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)