T2550-12T
Categories TRIACs
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status: Active
Mounting Type: Through Hole
Package: Tube
Voltage - Off State: 1.2 kV
Series: Snubberless™
Mfr: STMicroelectronics
Supplier Device Package: TO-220
Current - On State (It (RMS)) (Max): 25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 240A, 252A
Package / Case: TO-220-3
Configuration: Single
Current - Hold (Ih) (Max): 60 mA
Base Product Number: T2550
Triac Type: Alternistor - Snubberless
Description: TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
T2550-12T
TRIAC Alternistor - Snubberless 1.2 kV 25 A Through Hole TO-220